Ažurirane teme   ·    Nove poruke   ·    članovi   ·    Pravila foruma   ·    Traži   ·    RSS
  • Page 1 of 2
  • 1
  • 2
  • »
Forum »    ZABAVA I RAZONODA » Knjige, tekstovi i zanimljive price » POUCNE PRICE
POUCNE PRICE
ZV_TeamDatum: Petak, 19.02.2010, 17:04 | Poruka broj: # 1

Poruka: 19
Status:

SAVRSENO SRCE

Neki je mladić imao savršeno srce. Nije bilo ožiljaka ni zareza na
njemu. Svi su se slagali da je njegovo srce najljepše. Mladić je bio
jako ponosan i sve se više i glasnije hvalio svojim prelijepim srcem.
Iznenada se pojavio starac i rekao:
- Zašto tvoje srce nije tako lijepo kao moje?
Starčevo srce je snažno udaralo, ali je bilo puno ožiljaka. Na nekim
su mjestima komadići bili premješteni a na druga stavljeni, ali nisu
potpuno odgovarali. A bilo je puno mjesta gdje su cijeli komadi
nedostajali.
Ljudi su pogledavali starca s nepovjerenjem: kako može i pomisliti da mu je srce ljepše od mladićeva.
Mladić je pogledao u starčevo srce i nasmijao se.
- Mora da se šališ, rekao je.
- Usporedi svoje srce s mojim, moje je savršeno, a tvoje je prepuno ožiljaka.
- Vidiš, svaki ožiljak predstavlja osobu kojoj sam darovao ljubav –
izvadio sam komadić srca i dao joj ga. Najčešće su i oni meni poklonili
komadić svoga srca koji nije baš savršeno pristao na prazno mjesto u
mojem. Kadikad sam poklonio komadić srca, a da nisam dobio drugi
zauzvrat. Tu su nastale velike praznine i udubljenja. Iako su otvorene
praznine bolne, podsjećaju me na ljubav koju smo dijelili. I za te
ljude gajim nadu da će se jednoga dana vratiti i ispuniti ih. Mladiću,
vidiš li sada što je istinska ljepota?
Mladić je neko vrijeme uronio u misli. Prišao je starcu, posegnuo za
svojim mladim, savršenim srcem i otrgnuo komadić te ga drhtavim rukama
pružio starcu.
Starac je prihvatio komadić mladićeva srca, odlomio komadić svoga i smjestio ga na ranu mladićeva srca.
Mladić pogleda u svoje srce, ne više tako savršeno, ali ljepše nego ikada.

_________________
Doživjeti istinsku radost života znači pridonijeti onom cilju koji i sami smatramo veličanstvenim, biti snaga prirode umjesto grozničave, sebične, sitne duše."

Added (19-02-2010, 16:04:42)
---------------------------------------------
MELEK JEDNOG DJETETA

Bilo jednom jedno dijete koje se pripremalo doći na svijet.
Jednog dana ono upita Allaha dz.s:
- "Allahu, rekli su mi da ćeš me sutra poslati na Svijet, ali ja sam tako sitan i nemoćan, kako ću živjeti tamo?"
Allah dz.s odgovori:
- "Od svih meleka izabrao sam jednog za tebe. On će te čekati i štititi. Svaki dan će ti pjevati i smiješiti se. Tako ćeš ti osjetiti njegovu ljubav i biti ćeš sretan."
- "Dobro, kako ću ih razumjeti kad mi nešto kažu,kada ne znam njihov jezik?" - zapita dijete.
- "Melek će ti govoriti najljepše i najslađe riječi koje ćeš moći čuti na svijetu i pažljivo i sa ljubavlju naučit ćete pričati."
- "Čuo sam da na Zemlji ima dosta loših ljudi, tko će me štiti?" - zabrinuto nastavi dijete.
Allah dz.s se nasmiješi i kaže:
- "Tvoj će te melek uvijek štiti, pa bilo to i po cijenu njegovog vlastitog života."
Dijete pogleda Allaha dz.s i molećivim glasom kaže:
- "Ali ja sam veoma tužan što Te više neću moći vidjeti."
- "Tvoj će ti melek uvijek pričati o meni i naučit će te putevima koji vode do mene."
Tada u dzenetu nastade tišina i glasovi sa Zemlje dopriješe do njega. Dijete shvati da treba ići pa postavi posljednje pitanje:
- "Allahu, ako sad moram ići, molim Te, reci mi kako se zove moj melek"

Allah dz.s odgovori s velikim osmjehom:
- "Nije važno kako se zove, ti ćeš ga zvati MAMA”

Sultan-MirzaDatum: Nedjelja, 26.06.2011, 03:56 | Poruka broj: # 2

Poruka: 14447
Status:

Jednog dana, jedan slijepi covjek sjedio je na stepenicima
jedne zgrade,
sa sesirom blizu svojih stopala i jednim natpisom na kome
je pisalo:
"Slijep sam, molim vas pruzite mi pomoc."

Jedan slucajni prolaznik, igrom prilika strucnjak za
reklamu, koji je
tuda prolazio, zaustavio se zapazajuci da je u sesiru
bilo prisutno samo nekoliko metalnih novcica.

Savio se da bi mu pruzio novac, zatim, i bez pitanja za
dozvolu,uzeo je karton, okrenuo ga ispisavsi novi natpis.
U toku popodneva slucajni prolaznik se vratio do slijepog
covjeka zapazajuci da je njegov sesir ovom prilikom bio pun novcica
i novcanica.

Slijepi prosjak prepoznavajuci ga po koraku uputio mu je
pitanje da nije bio on taj koji je nesto napisao na kartonu i
sta je to mogao napisati.
Nasta ce prolaznik odgovoriti:

"Nisam napisao neistinu – samo napisah tvoju poruku na
drugaciji nacin", nasmjesi se i izgubi u guzvi.

I tako slijepi covjek nije saznao da je natpis jednostavno
glasio:

"Danas je proljece … a ja ga ne mogu vidjeti".

Promjeni strategiju kada se oko tebe sve naopako krece
i vidjeces da ce se prije ili kasnije okrenuti na bolje....
Sultan-MirzaDatum: Nedjelja, 26.06.2011, 03:59 | Poruka broj: # 3

Poruka: 14447
Status:

Jednom je jedna žena zalivala svoj vrt, kada je ugledala 3 starca pred svojim vrtom. Nije ih poznavala, no svejedno im je rekla:
" Mislim da vas ne poznajem, ali mi se čini da ste gladni. Molim vas uđite unutra i pojedite što god. "
Starci su je upitali: " Je li Vaš muž kući? "
"Ne ", odgovorila je, nije."
"Onda moramo otići, " rekli su.
Uveče kada joj se muž vratio, žena mu ispriča što se dogodilo.
" Sada im možeš reći da sam se vratio i pozovi ih natrag, unutra ",
rekao je muž, i žena je otišla da pozove starce na večeru.
" Nažalost, ne možemo svi prihvatiti Vaš ljubazni poziv."
Rekli su joj starci. " Zašto ne ?"
Upitala je iznenađena žena. Jedan od staraca pokaza na jednog i reče:
" Njegovo ime je Bogastvo."
Potom pokaza na drugoga i reče:
" Ovomu je ime Uspjeh."
" Meni je ime Ljubav."
" Sada pođi k mužu i skupa odlučite kojega biste od nas 3 pozvali unutra."
Žena se je vratila u kuću i sve ispričala mužu.
Muž presretan reče:
" Super! Pozovi Bogatstvo da sa svim i svačim napuni našu kuću!"
na pak nije bila zadovoljna s njegovim prijedlogom:
" Zašto radije ne bih pozvala Uspjeh ?"
Razgovor između njih je slušala njihova kćer i sva oduševljena rekla:
" Zar ne bi bio bolje pozvati Ljubav ? Naš dom bi potom bio napunjen Ljubavlju !"
Poslušavši savjet njihove kćeri, muž je rekao ženi:
" Pođi i zamoli Ljubav neka bude naš gost. "
Žena je pošla i upitala:
" Ko je od vas Ljubav ? Molim neka dođe i bude naš dragi gost."
Ljubav je sjedila u svojim invalidskim kolicima i skupa sa njima se odvezla u kuću.
Druga dva starca su krenula za njom.
Zaprepaštena žena je upitala zašto idu i Bogatstvo i Uspjeh, kada je ona pozvala samo Ljubav ?
Starci su u jedan glas odgovorili:
" Da si pozvala Bogatstvo ili Uspjeh, druga dva bi otišli. No, ti si pozvala Ljubav i gdje god Ona ide, nas dvoje je slijedimo !"
Tamo gdje ima Ljubavi, tamo uvijek dolaze Bogatstvo i Uspjeh..
Sultan-MirzaDatum: Nedjelja, 26.06.2011, 04:02 | Poruka broj: # 4

Poruka: 14447
Status:

POKLON ZA TEBE

Jedan mladic se spremao za dodjelu diplome. Mjesecima vec, divio se sportskom autu koji je stajao u izlogu jedne od autogaraza. Njegov otac je bio u mogucnosti da mu priusti ovakav poklon i on je rekao ocu da je to auto sve sto bi on htio kao poklon za diplomu.

Dok se dan dodijele diplome sve vise priblizavao, mladic je budno pratio sve radnje svoga oca u nadi da ce otkriti neki znak u vezi kupovine auta. Konacno je dosao i dan dodijele diplome. Otac ga je pozvao u svoju radnu sobu. Rekao mu je koliko je ponosan na njega, koliko je sretan sto je on njegov sin i koliko ga voli. Otac mu predade predivno upakovani paketic. Pomalo razocarano ali i znatizeljeno primi mladic pruzeni paketic i poce ga otpakivati. Pred njim se ukaza Kur’an u prelijepom koznom povezu. Ljut, povisenim glasom obrati se ocu: ;lezis na parama a kupio si mi Kur’an.; Sin je izasao is kuce ostavljajuci Kur’an iza sebe.
Proslo je dosta godina. U medjuvremenu sin je izrastao u uspjesnog poslovnog covjeka. Imao je fantasticnu porodicu i predivnu kucu. Svakim danom postajao je sve vise svjestan cinjenice da je njegov otac sada vec prilicno star covjek i da bi trebalo da ga obidje. Prije nego je uspio da ostvari svoju namjeru stize mu telegram. Telegram ga obavjesti da mu je otac umro i da je svu svoju imovinu ostavio njemu. Morao je hitno da dodje i da sredi sve potrebne poslove u vezi kuce i imovine svoga oca.
Priblizavajuci se roditeljskoj kuci sve vise ga je obuzimala tuga i griznja savjesti. U radnoj sobi svoga oca poceo je da sredjuje najvaznjije papire. Pogled mu pade na Kur’an u koznom povezu koji je stajao na onom istom mjestu gdje ga je i ostavio onog dana kad je diplomirao. Sa suzama u ocima poceo je listati stranice Kur’ana zaustavljajuci se ponegdje. U tom momentu ispade kljuc iz koverte koja je bila prilijepljena na zadnju koricu Kur’ana. On podize kljuc za koji je bila zakacena kartica od autogaraze. Na kartici je stajalo ime garaze, tip auta i datum prodaje potvrdjen pecatom. To je bio datum dodijele diplome.

Koliko puta smo propustili Bozije milosti samo zato sto nisu bile upakovane na onaj nacin koji mi ocekujemo?
Sultan-MirzaDatum: Nedjelja, 26.06.2011, 04:06 | Poruka broj: # 5

Poruka: 14447
Status:

Nekada davno, krenuli ljudi na put brodom.
Taman sto su isplovili iz luke kad, se dize strasna bura.
Jedan od putnika na brodu se toliko uplasio da je poceo plakati iz sveg glasa.
Toliko je jaukao da je sve ljude sa broda uznemirio.
Neki predlozise da ga ubiju jer vise nisu mogli da ga slusaju.
Kapetan broda, skoro pa odluci da uvazi taj predlog, ali njegov pomocnik rece:
"Ne! Pustite ga meni. Ja cu ga umiriti".
Naredi mornarima da ga bace u more, sto ovi bez oklijevanja ucinise.
Ali cim je pao u more poce jos jace urlikati.
Nakon kratkog vremena, pomocnik naredi da ga izvuku na palubu. Tako i bi.
Našavši se na palubi, onaj putnik leže u jedan cosak ne pustajuci glasa.
Kad je kapetan upitao svog pomocnika kako je znao da ce ga smiriti, ovaj mu odgovori:
"Čovjek je proklet, ne razumije koliko je sretan dok se ne nadje u goroj situaciji".

Poruku uredio Sultan-Mirza - Nedjelja, 26.06.2011, 04:08
Sultan-MirzaDatum: Nedjelja, 26.06.2011, 04:12 | Poruka broj: # 6

Poruka: 14447
Status:

Osvanuo je najljepsi dan jedne porodice.Dobili su prelijepog djecaka.Bilo... je to najljepse dijete na svijetu,cijela porodica je bila presretna.
Medjutim kako je vrijeme prolazilo ,djecak nije izgovarao ni jednu rijec .Proslo je dosta vremena a djecak je i dalje samo cutao.
Porodica je pala u ocaj ,zvali su doktore ,davali mu razne lijekove ,pazili su na svaki njegov pokret.
Sve je bilo uzaludno .Poceli su da se mire sa sudbinom da njihov djecak nikad nece progovoriti.
Jednog dana dok je majka sjedila na terasi .Iz sobe gjde se djecak igrao zacula je glas .Mama ja sam gladan.
Od velikog uzbudjenja majka se umalo nije srucila na pod.
Utrcala je u sobu a u sebi strahovala da joj se mozda nije ucinilo.
Djecak je ponovio "mama ja sam gladan"
Suze su joj posle na lice: pa ti govoris.Zgrabila ga je u narucje i cvrsto grlila.
Zasto si cutao,zasto prije nisi nesto reko.
Djecak je zbunjeno odgovorio :pa nije mi nista trebalo!

Najboli nacin da svoje dijete pretvoris u nista jeste da mu poklonis sve.
Sultan-MirzaDatum: Nedjelja, 26.06.2011, 04:16 | Poruka broj: # 7

Poruka: 14447
Status:

Jedna direktorska :)

Sjedi vrana na drvetu i po cio dan ne radi ama bas nista.
kada je mali zeka ugledao vranu, upita je:"Mogu li i ja da sjedim kao ti i da po cio dan ne radim nista?"
vrana odgovori: "Naravno, zasto da ne."
I tako zeka sedne na zemlju ispod vrane da se odmara i ne radi nista.
Nakon nekog vremena, iznenada se pojavi lisica, skoci na zeca i pojede ga!

poenta price: da bi sjedio i ne radio nista, moras da sjedis jako, jako visoko!
Sultan-MirzaDatum: Nedjelja, 26.06.2011, 04:20 | Poruka broj: # 8

Poruka: 14447
Status:

Reci ranije . . .

On je bio ljudina, jaka glasa i odlučnih pokreta. Ona bješe nježna i osjetljiva. Uzeli su se. On se trudio da joj ništa ne manjka, a ona je pazila kuću i odgajala djecu. Djeca su rasla, poženila se i poudavala, te pošli svojim životnim putem… uobičajna priča.
Kad su sva djeca bila zbrinuta, ženu je uhvatila neka tuga, sve više je slabila i propadala. Kako više nije uzimala hranu, pala je u bolesničku postelju.
Njen muž je bio zabrinut i odveo je u bolnicu. Oko nje su se trudili ljekari i poznati specijalisti, ali nisu mogli pronaći uzroke bolesti. Samo su slegali ramenima i mrmljali: ¨Hm, hm…¨ Na kraju je jedan od njih pozvao muža u stranu i šapnuo: ¨Ja bih rekao… da vaša supruga… jednostavno više nema volje za život¨.
Čovjek nije ništa odgovrio. Sjeo je uz krevet i uzeo ženu za ruku... njena se ručica izgubila u njegovoj ogromnoj šaci. Pogledao ju je i dubokim odlučnim glasom rekao:
¨Ti nećeš umreti!¨
¨Zašto?¨ upita ona jedva čujnim glasom.
¨Zato jer si mi potrebna!¨
¨A zašto mi to ranije nisi rekao?¨

Nemoj nikada čekati sutra da nekome kažeš da ga voliš. Reci to odmah. Nemoj reći: »Moja majka, moj sin, moja žena... to već ionako zna«. Možda i zna,ali nikad se niko nije umorio slušajući voljenu osobu koja joj to ponavlja? Ne gledaj na sat. Uzmi telefon i reci: »Ja sam, želim ti reći da te volim«.
Stisni ruku osobi koju voliš i reci: »Trebam te! Volim te, volim, volim te...«.
Ljubav je život.
Zemljom hodaju živi i mrtvi, razlikuju se po ljubavi.
Sultan-MirzaDatum: Ponedjeljak, 27.06.2011, 00:30 | Poruka broj: # 9

Poruka: 14447
Status:

Ime mu je bilo Fleming,bio je siromasan skotski seljak.
Jednoga dana,dok je mukotrpno radio da bi obezbjedio prezivljavanje porodice,cuo je iz obliznje mocvare poziv za pomoc.
Odbacio je alat i pozurio u mocvaru.
Tamo je zaglibljen do pasa u crnom blatu,jedan prestraseni djecak vikao i borio se,ocajnicki pokusavajuci da se izvuce iz nevolje.
seljak Fleming je spasio djecaka od sigurne smrti.
Sljedeceg dana u seljacko dvoriste usla je bogata kocija.
Elegantno obuceni plemic izasao je iz kocije i predstavio se kao otac djecaka,kojega je seljak predhodnog dana spasio.Prisao je seljaku i sa zahvalnim izrazom na licu,rekao odlucnim glasom: "Zelim da Vam platim.Spasili ste zivot mome sinu".
"Ne,ne mogu primiti novac za to sto sam uradio"-odlucan je bio skotski seljak,odbivsi plemicevu ponudu.
U tom momentu se na vratima pojavio jedan djecak.
"Da li je to Vas sin?"-upitao je plemic.
"Da!"-ponosno je odgovorio seljak.
"Napravimo dogovor"-predlozio je plemic.Dozvolite mi da mu osiguram obrazovanje,kakvo ima i moj sin.Ako je momak imalo slican ocu,bez sumnje ce stasati u covjeka,na koga cemo obojica biti ponosni.
Ovoga puta dogovor je bio postignut.
Sin seljaka Fleminga pohadjao je najbolje skole i vrlo brzo je zavrsio bolnicku medecinsku skolu,sv.Marije u Londonu.Nakon niza godina rada,postao je poznat u cijelom svijetu kao Sir Alexander Fleming,pronalazac penicilina.
Nakon mnogo godina kasnije,plemicev sin,koga je spasio otac,sada vec slavnog Alexandera Fleminga,razbolio se iznenada od tuberkoloze.
I sta ga je tada spasilo/ Penicilin!
Plemic koji je zasluzan sto je omogucio skolovanje talentovanom sinu siromasnog skotskog seljaka zvao se Lord Randolph Churchill.
A njegov sin koga je penicilin spasao smrti,bio je poznati vojni strateg i politicar Sir Winston Churchill.

Ovo je sjajna,istinita prica...
Europljani imaju poslovicu: "Sto das to imas"
U nasem narodu je poznata izreka: "Cini dobro,dobru se nadaj".
Sultan-MirzaDatum: Ponedjeljak, 27.06.2011, 00:33 | Poruka broj: # 10

Poruka: 14447
Status:

Neki čovjek, njegov pas i konj putovali su zajedno. Jednom ih je, na pustoj cesti, zadesila oluja. Baš kad su prolazili ispod divovskog stabla, u njeg je udario grom i svi su poginuli. No čovjek nije shvatio da je napustio ovaj svijet, pa je nastavio putovati sa svojim dvjema žvotinjama. Mrtvima ponekad treba malo vremena da uvide gdje su se našli.

Put je bio dug i naporan, neprestano uzbrdo, sunce je peklo, znojili su se i žeđali. Na jednom zavoju ugledaše velebne vratnice u mramornom zidu. Put je od njih vodio na trg popločen zlatnim pločama, a u njegovu se središtu nalazila česma iz koje je tekla kristalno bistra voda. Putnik se obrati čuvaru na ulaZU.

-'Dobar dan.'

-'Dobar dan.', odzdravi stražar

-'Koje je ovo lijepo mjesto?'

-'To je Nebo.'

-'Kakva sreća što nas je put doveo do Neba. Strašno smo žedni.'

-'Gospodine, možete ući i napiti se vode do mile volje.'

I čuvar mu pokaže na česmu.

-'I konj i pas su mi žedni.'

-'Iskreno žalim', reče na to stražar. 'Životinjama je ovdje ulaz zabranjen.'

Čovjek se veoma razočarao, jer je trpio silnu žeđ, ali sam nije htio piti. Zahvali se stražaru i produži putem. Još su dugo hodali uzbrdo, kad naiđoše na druge vratnice, ovaj put trošne, od kojih je vodil zemljana staza, oivčena stablima. U sjeni krošnje jednog drveta ležao je čovjek, glave pokrivene šeširom. Vjerojatno je spavao.

-'Dobar dan', pozdravi putnik.

Čovjek odzdravi kimnuvši glavom.

-'Strašno smo žedni, ja, moj konj i pas.'

-'Eto izvora tamo u stijeni', reče čovjek pokazujući prstom. 'Pijte koliko želite.'

Čovjek, konj i pas odoše do izvora i utažiše žed.

Putnik se vrati da bi zahvalio onom čovjeku.

-'Dođite kad god hoćete.', odvrati on.

-'Uzgred, koje je ovo mjesto?'

-'Nebo.'

-'Nebo? Ali čuvar pred mramornim vratnicama kazao je da je ono Nebo!'

-'Ono nije Nebo, ono je Pakao.'

Putnik je bio zbunjen.

-'Trebali biste im zabraniti da se koriste vašim imenom! Taj je lažni navod zasigurno izvor velikih zabuna!'

-'Ni slučajno. Štoviše, oni nam čine veliku uslugu. Jer tamo ostaju svi koji su u stanju iznevjeriti najbolje prijatelje..'
Sultan-MirzaDatum: Ponedjeljak, 27.06.2011, 00:38 | Poruka broj: # 11

Poruka: 14447
Status:

Mladi kralj Artur je bio iznenadjen i uhvaćen od susednog Kralja, dok je kradom lovio u njegovim šumama.
Kralj ga je mogao ubiti na licu mesta jer je to bila kazna za sve one koji bi krali na monarhovom imanju, ali se on pokolebao pred Arturovom mladošcu i simpatičnošcu, i ponudio mu je slobodu u zamenu za
odgovor na jedno teško pitanje.

Šta ustvari žele žene?

Ovakvo bi pitanje ostavilo bez reči i najstarije mudrace i mladom Arturu se činilo da je prosto nemoguće odgovoriti na njega.

Kako god bilo, bolje je i pitanje nego umreti obešen, tako da se vratio u svoje kraljevstvo i poceo ispitivati svoje podanike.

Razgovarao je s princezama, kraljicom, prostitutkama, časnim sestrama, mudracima, pa čak i sa dvorskom ludom, jednom rečju, sa svima.
Ali, niko mu nije dao zadovoljavajući odgovor.
Medjutim, svi su mu savetovali da potraži odgovor kod stare veštice, jer ga je ona jedina i znala.

Cena bi bila visoka, jer je stara veštica bila nadaleko poznata po svojim basnoslovno skupim uslugama.

Dosao je najzad i zadnji dan godine i Artur nije imao drugog rešenja već da razgovara sa vešticom.

Ona je pristala dati odgovor, ali u zamenu za sledeću cenu:
želela je da se uda za Sir Gawain-a, najplemenitijeg viteza Okruglog stola i Arturovog najboljeg prijatelja.

Mladi Artur je prestravljeno gledao; bila je grbava i uzasno ružna, imala je jedan jedini zub, širila je oko sebe takav smrad koji ga je terao na povraćanje i ispuštala je neobične krike i zvukove.
Nikad Artur nije u svom životu video odvratnijeg stvorenja.
Pri samoj pomisli da zamoli svog prijatelja da oženi ovo storenje, uplasio se i posustao.

Ali Sir Gawain je saznao sta se dogodilo i odlučno rekao da je žrtvovanje za život svog prijatelja i za očuvanje Okruglog stola vredno toga.

Najavljeno je venčanje, nakon čega je stara veštica u svojoj paklenoj mudrosti rekla:
"Svaka žena želi da bude vlasnica svog života!"

Čim je to izgovorila, svi prisutni su odmah priznali da je izrekla veliku mudrost i da je potpuno u pravu.
Isto tako, da je i mladi Artur spasen.

Tako je i bilo.

Čim je cuo odgovor, monarh susednog kraljevstva je vratio Arturu slobodu i pravo na život.

Venčanje je obavljeno i to gala; prisustvovali su svi dvorjani i niko vise od Artura nije osećao i olakšanje i težinu u isto vreme.

Sir Gawain je bio nasmešen sve vreme, ljubazan i pun poštovanja, po svom starom obicaju.
Stara veštica je napravila pravi skandal svojim najgorijim načinom ponašanja: ždrala je kao zver, bez korišćenja pribora za jelo - rukama, i uz to proizvodila zastrašujuce urlike i zvuke, a da ne spominjemo nepodnošljivi smrad.

Konačno je došlo i vreme prve bračne noći i dok je čekao svoju novovenčanu mladu da mu dodje u krevet...

Gawain je ugledao kako mu prilazi najlepše žensko stvorenje koje je ikad u životu mogao zamisliti.
Sav ocaran je upitao šta se dogodilo, na šta mu je mlada devojka odgovorila da je to ona, veštica, ali da će pola vremena provesti s njim kao veštica, a pola kao mlada devojka i to sve zato što je on bio dobar prema njoj sve vreme.
Isto tako, upitala ga je koji njen aspekt želi preko dana, a koji preko noći.

Koje okrutno pitanje!

Gawain je požurio sa razmišljanjem.
Da li da preko dana ima divnu devojku koju ce moći svima pokazivati bez straha i srama, a noću u intimnosti svog kreveta imati monstruoznu
vešticu???
Ili pokazivati prijateljima preko dana vešticu, a trenutke bračnog sladostrašća provoditi sa divnom devojkom???

Sta biste vi izabrali?

Gawain-ov odgovor se nalazi malo niže, ali pre čitanja, donesite svoju odluku. !!!!

Plemeniti Gawain joj je rekao da joj pušta na volju da sama odluči.

Čim je to čula, veštica je rekla da ce uvek biti u obliku mlade devojke, i danju i noću, jer ju je on poštovao i dozvolio joj da bude vlasnica svog
života.

Koje je naravoučenije ove priče?

Nije bitno da li je žena lepa ili ružna.

U suštini...........sve su one pomalo veštice..
Sultan-MirzaDatum: Ponedjeljak, 27.06.2011, 00:41 | Poruka broj: # 12

Poruka: 14447
Status:

Anđeli i zvijeri

Ljudi nisu bili svjesni da oni postoje. U sasvim normalnom gradu, među potpuno normalnim ljudima, živjeli su, neprimjetno, anđeli i zvijeri. Jedni su pomagali ljudima, a drugi su im otežavali život. Anđeli su iskazivali ljudima ljubav, pomoć, podršku, dok su ih zvijeri plašile, prijetile, uznemirivale, stvarale probleme. Ne zna se kako je moguće da zvijeri i anđeli žive zajedno, ali uistinu je tako bilo. Nisu se borili jedni protiv drugih. Oboje, i zvijeri i anđeli, u miru između sebe, trudili su se oko ljudi. Umjesto da jedni tjeraju druge iz grada, sav su svoj napor uložili djelujući u životima ljudi koji su, posljedično, bili uhvaćeni između jednih i drugih. S jedne strane, zvijeri su ih napadale, s druge, anđeli su im služili. Ljudi nisu znali da zvijeri i anđeli postoje, ali su im bile dobro poznate posljedice njihova djelovanja, i osjećaj straha i osjećaj mira, bolest i zdravlje, tuga i radost, mržnja i ljubav, očaj i nada. Ponekad bi zbog napada zvijeri pali u potpuni očaj, razljutili se na sugrađane ili nešto drugo, ali bi isto tako zahvaljujući anđelima osjetili ljubav i mir i s nadom u dobro gledali na život znajući da nisu sami i zaboravljeni.

Poneki anđeo ili zvijer bio je prisutan u skoro svakom trenutku nečijeg života, u svakoj emociji, u svakom iskustvu. Anđeli i zvijeri bili su slična bića. Nisu se mogli po gotovo ničem razlikovati jedni od drugih, osim po svom djelovanju. Anđeli su činili dobro, zvijeri zlo; po dobrim odnosno zlim djelima, moglo se je raspoznati tko stoji iza kojeg čina. Nejasno je zbog kojeg motiva su tako radili. Oboje su bili moćni, mogli su utjecati na život običnog čovjeka bez da to ovaj izravno primijeti i gotovo da su utječući na živote ljudi, oni određivali sudbinu ljudi. Donosili su sreću i nesreću, radost i žalost ljudima i gotovo samo o njima je ovisilo kako će ljudima u životu biti.

A ljudi nisu bili svjesni da postoje jer su upravo oni bili te zvijeri i anđeli jedni drugima.
Sultan-MirzaDatum: Ponedjeljak, 27.06.2011, 00:49 | Poruka broj: # 13

Poruka: 14447
Status:

Čovjek se vratio sa posla kasno, umoran i nervozan i nađe svog 5-godišnjeg sina, kako ga čeka na vratima.

SIN: "Babo, smijem li te nešto pitati?"

OTAC "Da, naravno, reci, šta je?"

SIN: "Babo, koliko zarađuješ na sat?"

OTAC: "To se tebe ne tiče. Zašto me to pitaš?" kaže gnjevno..

SIN: "Samo sam želio znati. Molim te, reci mi, koliko zarađuješ na sat?"

OTAC: "Ako već moraš znati, zarađujem 50 dolara na sat."

SIN: "Oh", dječak odgovori, spuštene glave.

SIN: "Babo, molim te, možeš li mi pozajmiti 25 dolara?"

Otac je bio bijesan: "Ako je jedini razlog, što me pitaš, da ti pozajmim 25 dolara, da možeš kupiti nekakvu igračku ili sličnu besmislicu, tada se okreni i idi pravo u sobu i razmisli, zašto si tako sebičan. Ja ne radim svaki dan za takve dječje idiotarije!"

Dječak je tiho otišao u sobu i zatvorio vrata.

Čovjek je sjeo i postao još ljući zbog dječakovog pitanja..."kako se usuđuje pitati takva pitanja, samo da bi dobio novac?" Nakon nekih sat vremena, malo se smirio pa razmislio: "Možda mu je nešto stvarno trebalo za tih 25 dolara...stvarno on ne pita često za novac..."

Čovjek je otišao u njegovu sobu i otvorio vrata..."Jesi zaspao, sine?", upitao je.

"Ne, babo, budan sam" odgovori dječak.

"Razmišljao sam..možda sam bio prestrog prema tebi maloprije. Imao sam težak dan i iskalio sam se na tebi. Evo ti 25 dolara koje si tražio."

Dječak se uspravio, smješeći se. "Oh, hvala ti, babo!", poviknuo je. Tada, posegnuvši ispod jastuka, izvukao je snop zgužvanih novčanica. Kad je vidio da dječak već ima novac, opet se počeo ljutiti. Dječak je polahko izbrojao svoj novac i pogledao oca.

"Zašto si tražio još novca, ako ga već imaš?", planu otac.

"Zato što nisam imao dovoljno, a sada imam.", odgovori dječak.

"Babo, sada imam 50 dolara. Mogu li kupiti sat tvog vremena? Molim te, dođi sutra kući ranije. Želim večerati sa tobom."

Otac je bio slomljen. Zagrlio je sina i zamolio ga za oproštaj.
Sultan-MirzaDatum: Ponedjeljak, 27.06.2011, 00:52 | Poruka broj: # 14

Poruka: 14447
Status:

PUT LJUBAVI

Čovjek umire i odlazi na nebo.
Anđeli mu kažu:”Odvešćemo te u raj, ali prvo da ti pokažemo pakao.”
Odvode ga na mjesto sa ogromnom posudom punom svakakve hrane.
Oko posude okupile su se gladne i jadne osobe. Svaka od njih ima kašiku
dugačku po tri metra. Hranu mogu dohvatiti, ali je, zbog dužine,
ne mogu prinijeti ustima. I tako, ove patetične osobe gladuju pored
izobilja hrane.

Zatim ga anđeli odvedoše u raj.
Na njegovo iznenađenje, ugleda istu scenu. Ponovo gigantska posuda sa
hranom,
ponovo ljudi sa kašikama od tri metra. Samo što su ovi zadovoljni,
srećni, nasmijani i zdravi.
“Zašto? U čemu je razlika da su ovi ljudi srećni i siti, a drugi
gladuju?”, upitao je anđele.
“Pa zar ne vidiš?”, upitali su ga.
Kada je pažljivo pogledao primijetio je da svaka osoba hrani kašikom
susjednu osobu.

“Ovdje ljudi hrane jedni druge. Oni su srećni i zadovoljni zato što su
naučili put ljubavi.”
Sultan-MirzaDatum: Ponedjeljak, 27.06.2011, 00:59 | Poruka broj: # 15

Poruka: 14447
Status:

"Čovjek je upoznao stranca.
Stranac je bio lijep, pametan, duhovit.
-Ko si ti? – upitao je čovjek.
-Ja sam đavo!
-Nemoguće – uzviknuo je čovjek. –Đavo je ružan i glup.
Stranac je sa finim osmjehom odgovorio :
-Slušao si ogovarače."
-Covjek se zamisli pa brzo otrca kod jednog mudrog duhovnika i poce mu se zaliti"vidio sam djavola bio je zgodan, lijep ,sa lijepim osmjehom i prijatan"
-Duhovnik ga saslusa pa rece "da nije tako nebi toliko dusa pogubio"
Na najljepse mamce najvise se riba upeca.
Aca5712Datum: Nedjelja, 23.06.2013, 14:13 | Poruka broj: # 16

Poruka: 18
Status:

Da li si ti sargarepa, jaje ili zrno kafe?

Cerka se zalila svom ocu na tezak zivot i rekla kako ne zna vise kako da se suprotstavi zivotnim problemima i teskocama, kako nema vise snage za borbu; jer cim resi jedan problem, vec je pred njom drugi i tezi od prethodnog.
Njen otac, koji je bio kuvar po zanimanju, odveo ju je u kuhinju. Uzeo je tri lonca, napunio ih vodom i stavio ih na vatru. Za kratko vrijeme voda u posudama pocela je da kljuca. U prvi lonac je stavio sargarepu, u drugi jaje, a u treci nekoliko zrna kafe, zatim ih je ostavio da se kuvaju neko vreme.
Cerka se nije mogla strpeti, jer nije znala sta njen otac tim postupkom zeli reci i dokazati.
Otac je iskljucio sporet, pa je izvadio sargarepu iz vode i stavio je u posudu, a isto je uradio sa jajetom i kafom. Pogledao je cerku i upitao: "Sta vidis?"
- "Vidim sargarepu, jaje i zrno kafe", odgovorila je.
Zatrazio je od nje da opipa sargarepu i osetila je da je sargarepa jako meka i krhka. onda je zatrazio da oguli jaje i videla je da je ono tvrdo i skuvano. Rekao joj je da pomirise kafu, a ona se nasmesila kad je osetila njen bogati miris.
-"Ali sta sve ovo treba da znaci"?, upitala je zacudjeno.
-"Znaj, kceri moja, da su i sargarepa i jaje i kafa prosli kroz isto stanje, boreci se sa istim neprijateljem -'kljucalom vodom', ali se svaki od njih suprotstavio na razlicit nacin.
Sargarepa je bila tvrda i jaka, ali je vrlo brzo omeksala i oslabila u kljucaloj vodi.
Jaje je cuvala njegova jaka ljuska, ali ne zadugo i ono se skuvalo u vreloj vodi i promenilo iz tecnog u tvrdo stanje.
Dok je kafa sasvim drugacija. Njeno zrno je ostalo isto, naprotiv - ona je uspela promeniti vodu! A ti??
Da li si sargarepa koja je naizgled jaka, ali, cim naidjes na manje prepreke i teskoce, oslabis i gubis snagu?
Ili si jaje mekog srca koje, kad naidje na probleme, postaje jako. Tvoja ljuska (spoljasnji izgled) se ne menja, ali se menja tvoja unutrasnjost tako da tvoje srce postaje tvrdo, jako i gorko?
Ili si zrno kafe koje izmeni vrelu vodu (a ona je izvor bola) tako sto je cini ukusnom i daje joj lep miris. Ako si kao zrno kafe, ti svoju okolinu cinis boljom, vrednijom, ti teskocu sebi olaksavas tako da ona bude olaksica umesto teskoce i problema, brige i tuge.
Razmisli, kceri moja, kako ces se suociti sa svim problemima i teskocama ovoga sveta??"
monter100Datum: Petak, 20.09.2013, 23:39 | Poruka broj: # 17

Poruka: 62
Status:

bravo
nastradiniDatum: Subota, 09.11.2013, 01:02 | Poruka broj: # 18

Poruka: 48
Status:

biggrin biggrin biggrin
tororosoDatum: Ponedjeljak, 24.02.2014, 01:13 | Poruka broj: # 19

Poruka: 72
Status:

Znate li da se po kozi moze prepoznati je li osoba seksualno aktivna ili nije?

1.Seks ulepsava. Naucni eksperimenti su pokazali da zene za vreme polnog odnosa proizvode znacajne kolicine hormona estrogena, koji cini kosu sjajnijom i kozu neznijom.
2.Nezno, opusteno vodjenje ljubavi smanjuje vam mogucnost oboljevanja od dermatitisa, crvenila i ostalih koznih bolesti. Znoj koji se pri tom ispusta, cisti pore i cini kozu sjajnom.
3.Vodjenje ljubavi ce sagoreti sve kalorije koje ste sakupili na romanticnoj veceri. Tonusu gotovo svakog misica vaseg tela. Svakako je ugodniji od 20 krugova po bazenu, a i ne trebaju vam posebne gacice!
4.Seks trenutno leci blazu depresiju. Otpusta endorfine u krvotok sto pobudjuje osecaj euforije i zadovoljstva.
5.Sto vise seksa imate, vise ce vam se ponuditi. Seksualno aktivno telo odaje vece kolicine hemijskih mirisa zvanih feromoni. Ti suptilni seksualni mirisi totalno uzbudjuju suprotni pol.
6.Seks je najsigurnije sredstvo za smirenje na svetu. 10 PUTA SIGURNIJI OD ASPIRINA.
7.Svaki dan jedan poljubac i ne treba vam zubar! Ljubljenje podstice sluz na ispiranje hrane sa zuba i spusta procenat kiseline koja uzrokuje zubne naslage.
8.Seks zaista pomaze kod glavobolje. Polni odnos opusta napetost koja suzava krvne zile u mozgu. Seks je prirodni antihistaminik. Pomaze pri astmi i peludnoj groznici.
AmyRADatum: Četvrtak, 27.02.2014, 12:18 | Poruka broj: # 20

Poruka: 29
Status:

thanks
Forum »    ZABAVA I RAZONODA » Knjige, tekstovi i zanimljive price » POUCNE PRICE
  • Page 1 of 2
  • 1
  • 2
  • »
Search:
Top 30 Forumasa